Лазерната терапия е високоефективна за лечение на стрес инконтиненция
Бърз, нехормонален, нехирургичен метод - златен стандарт при това състояние
В това интервю ще обсъдим един доста често срещан проблем при жените на средна възраст, за който обаче не се говори достатъчно. Акцентът ни ще бъде иновативните методи за лечение на стрес инконтиненцията. По темата разговаряме с д-р Светлана Златкова.
Визитка
♦ Д-р Светлана Златкова е акушер-гинеколог. Тя е част от екипа на УМБАЛ “Софиямед” от 2014 г., като същевременно работи и в МЦ “Люлин мед”. След завършване на Националната гимназия за древни езици и култури в София д-р Златкова се насочва към медицината, като завършва с отличие Медицински университет - София. Тя е член на Международното дружество по ултразвук в акушерството и гинекологията и има редица престижни квалификации у нас и в чужбина: преминала е курс по хистероскопия във Виена, Австрия, през 2019 г.; преминала е също така курс по лапароскопска гинекология Teles през 2020 г.
От 2020 г. притежава Сертификат от FIAPAC за безопасен аборт и контрацепция.
А през 2023 г. е преминала курс по лазерно лечение на уринарна инконтиненция и предракови изменения на шийката на матката в Италия, както и курс по повтарящи се спонтанни аборти и човешка репродукция.
Професионалната й практика включва: лазерно лечение на уринарна инконтиненция; лазерна деструкция на предракови изменения на шийката на матката; естетична гинекология; колпоскопия; гинекологична профилактика; HSO,LSO.
- Д-р Златкова, да започнем с въпроса само при възрастни жени ли се среща стрес инконтиненцията? И каква е честотата на това състояние?
- Стрес инконтиненцията е един от често срещаните проблеми при жени на средна възраст – от нея страдат около 20-30% от дамите в тази възрастова група.
А на конкретния ви въпрос: въпреки схващането, че това състояние се среща само при възрастни жени, това не е така. Голяма част (до 50%) от младите дами мълчаливо приемат това състояние като последица от нормалното раждане.
Смята се, че 1 от 10 жени ще развие симптоми на стрес инконтиненция в даден момент от живота си. Тенденцията е до 2050 г. 50% от жените да страдат от стрес инконтиненция.
-Тревожна тенденция, но преди да продължим, моля ви да обясните, по-скоро да припомним, в какво се изразява стрес инконтиненцията? Какви са причините, как се проявява?
- Това е състояние, при което жената усеща изтичане на урина при минимално физическо напрежение като кашляне, кихане и леки физически натоварвания.
Причината за тази неволна загуба на урина се дължи на слабост на уретралния мускул, което е резултат от промени в областта на тазовото дъно. Тези промени са свързани с вагиналното раждане, затлъстяването, пременопаузата и менопаузата.
Особено важно е да се обърне внимание и на другите, свързани със стрес инконтиненцията симптоми като вагинална сухота, синдром на вагинална релаксация, болезнен сексуален акт.
- Стрес инконтиненцията различава ли се от другите форми на инконтиненция и по какви критерии се поставя диагнозата?
- Добър въпрос, защото много внимателно трябва да се разграничи от другите форми на инконтиненция. Това е от съществено значение, защото точно то определя и правилното лечение. Затова според Американското дружество по акушерство и гинекология е препоръчително диагнозата да бъде поставена на база информация от:
• анамнеза – информация относно вида изпускане;
• изследване на стерилна урина;
• гинекологичен преглед;
• позитивен т.нар. Валсалва тест (напишкване при кашляне);
• изследване за мобилност на уретрата;
• вагинален ултразвуков преглед за измерване на т.нар. резидуална урина.
• уродинамично изследване се налага само при усложнени, трудно диагностични случаи.
- Какви лечебни методи се прилагат в терапията на стрес инконтиненцията?
- След поставянето на диагнозата идват и въпросителните относно лечението
Въпросителни, защото през годините се разработиха най-различни начини за третиране на стрес инконтиненция, но така и не се утвърди трайно нито един.
Добър пример за това са стотиците видове операции, които са правени през годините, но към днешна дата са само с историческо значение. Разпространени са два основни типа лечение, като всеки от тях си има предимства и недостатъци.
• Консервативно лечение, което се изразява основно в мускулни тренировки, известни като упражнения на Кегел, съчетани или не с локална хормонална терапия. Основен недостатък при този тип лечение е, че не се постига задоволяващ и дълготраен ефект.
• Хирургично лечение. Все още основен метод при тежките форми на инконтиненция. Това са основно т.нар. слингови операции (поставяне на специални ленти или платна) за повдигане на уретрата.
Недостатъкът на този тип лечение обаче е, че се изисква хоспитализация, изисква се анестезия, както и време за възстановяване. Освен това съществува потенциален риск от причиняване на сериозни усложнения.
- Какви са съвременните иновативни терапии на стрес инконтиненцията?
- Нововъведения в лазерната технология доведоха до разработването на напълно нови, минималноинвазивни методи на лечение на инконтиненция и синдром на вагинална релаксация. От 2010 г. лазерната терапия като такава представлява безопасна алтернатива на оперативните методи
Тя е бърз, нехормонален, нехирургичен и високоефективен лечебен метод. Това неминуемо я превърна в златен стандарт при лечение и на лека и умерена степен на стрес инконтиненция, и съпроводената с нея т.нар. вагинална релаксация.
- А какви са нейните предимства пред всички останали лечебни методи?
- Ключът е в революционната технология на лазерите и по-специално на т.нар. ербиум (Er:YAG) лазери.
За разлика от предишните СО2-лазери, тази иновативна технология не причинява микронаранявания.
Тя предизвиква синтеза на нов колаген чрез контролиран фототермален ефект, без да загрява околните тъкани и органи. А това я прави напълно безопасна.
- Как се извършва самата процедура?
- Лазерното лечение с Er:YAG е всъщност процедура, приложена във влагалището. Апаратът излъчва лазерен импулс, при което създава контролирано повишение на температурата в съединителната тъкан на влагалището.
Увеличеното топлинно действие свива колагена и лигавицата, като по този начин влагалището се уплътнява, заздравява се и осигурява по-силна опора на пикочния мехур.
Вагиналната терапия се комбинира с т.нар. интрауретрална терапия за максимален ефект и трайност на лечението. Искам да отбележа, че единствено ербиум лазерите разполагат с патент и възможност за интрауретрална терапия.
Основното предимство на лазерите е, че процедурата се извършва в кабинет, т.е., напълно амбулаторно.
Тя е безболезнена, без аблация, без рязане, кървене или конци. Възстановяването е изключително бързо, без да има необходимост от използване на аналгетици и антибиотици.
Това превръща лазерните процедури в основен съвременен метод за лечение на стрес инконтиненция по света. А хубавото е, че вече и в България има тази възможност.